Standards Committee

16 May 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour and Co-operative
Councillor Angela Cornforth Member 15/03/2019 - current
Conservative
Councillor Nigel Fletcher Member 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Danny Thorpe Member 15/05/2019 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
John Armstrong Member 14/05/2020 - current
Dr Susan Blackall Chair 15/05/2019 - current
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Geoffrey BrightyDeputy 15/05/2019 - current
Labour and Co-operative
Councillor Ann-Marie CousinsDeputy 14/05/2020 - current
Conservative
Councillor Charlie DavisDeputy 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Denise Scott-McDonaldDeputy 14/05/2020 - current
Gurdeep Sehmi, Corporate Governance Manager
corporate-governance@royalgreenwich.gov.uk
020 8921 4350

Other Information