Cabinet

18 November 2015 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 7 of 7, Displaying meetings 61 to 65 of 65 meetings found in selected date range
17 February 202118:3019:30POSTPONEDScheduled
24 February 202117:00TBCTo Be Held RemotelyOccurred
17 March 202118:3019:30To Be Held RemotelyOccurred
21 April 202118:3019:30To Be Held RemotelyScheduled 
05 May 202118:3019:30To Be Held RemotelyScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour and Co-operative
Councillor Adel Khaireh Cabinet Member for Culture, Communities & Equalities 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Sizwe James Cabinet Member for Environment, Sustainability and Transport 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Sarah Merrill Cabinet Member for Regeneration and Growth 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Matthew Morrow Cabinet Member for Children and Young People 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Anthony Okereke Cabinet Member for Housing 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Linda Perks Cabinet Member for Finance and Resources 26/02/2021 - current
Labour and Co-operative
Councillor Denise Scott-McDonald Deputy Leader and Cabinet Member for Economy & Skills 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Jackie Smith Cabinet Member for Community Safety & Enforcement 14/05/2020 - current
Labour and Co-operative
Councillor Danny Thorpe Chair 15/05/2019 - current
Labour and Co-operative
Councillor Miranda Williams Cabinet Member for Health and Adult’s Social Care 14/05/2020 - current
Anthony Soyinka
committees@royalgreenwich.gov.uk
020 8921 4950

Other Information